Translation:BG/Принципи за работа на програмата

Материал из Mid Office Manager Help
Перейти к: навигация, поиск

Mid Office Manager е програмен комплекс, предназначен за автоматизация на работата на туристическата агенция. В тази статия потребителят може да се запознае с основните принципи за работа на програмата.

Архитектура на програмния комплекс Mid Office Manager

Mid Office Manager представлява две постоянно взаимодействащи части — клиент и сървър. Освен това за правилна работа на програмата е необходимо наличие на сървър за система за управление на бази данни (DBMS).

Сървърът за DBMS осъществява съхранение и извличане на данни, които Mid Office Manager обработва. Mid Office Manager използва DBMS PostgreSQL.

Сървърът Mid Office Manager изпълнява обработка на данни за поръчки, а също така изпраща заявки към DBMS и получава данни от сървъра за DBMS. Такива действия, като обработка на данни на файлове за обмен, изчисляване на стойностите на комисионни, свързване на данни със справочниците, се изпълняват на сървъра Mid Office Manager. Като правило агенцията има един сървър Mid Office Manager, с който се свързват клиентите Mid Office Manager на агенцията, и един сървър за DBMS на PostgreSQL.

Клиентът Mid Office Manager изпълнява задачи, свързани с отразяването и сортирането на данните, получени от сървъра Mid Office Manager, а също така изпраща данни на сървъра Mid Office Manager за обновяване или добавяне на записи в базата данни на агенцията. Някои изчислителни операции също така се изпълняват от клиента. Освен това клиентът регистрира наличието на файлове за обмен и изпраща тяхното съдържание на сървъра за последваща обработка от сървъра Mid Office Manager. Като правило всеки работещ в терминала на системата за резервации агент има отделен компютър, на който е инсталиран отделен клиент Mid Office Manager. По такъв начин агенцията има няколко клиента Mid Office Manager, които са свързани с един инсталиран в агенцията сървър Mid Office Manager.

Тази приложна архитектура се нарича архитектура на три нива. Подробна информция за архитектурата тук.

Запознаване с вътрешните принципи на работа на програмата

Mid Office Manager позволява да се изпълняват следните задачи:

  • водене на отчетност на продажбите на самолетни билети, Ж/П билети и всякакви други услуги (посредством универсален продукт) чрез файлове за обмен, както и ръчно отчитане;
  • изчисляване на комисионно възнаграждение на агенцията, такси, отстъпки и други съгласно изискванията на договора;
  • създаване на финансови и статистически отчети, както за вътрешно ползване (по агенти, по корпоративни клиенти и т.н.), така и за отчетност пред доставчици на услуги;
  • създаване на финансова и придружаваща документация (елекронен билет, фактури и т.н.);
  • синхронизиране Профили Mid Office Manager със системата профили STARS на системата за резервация Sabre;
  • водeне на отчетност за резервационните бланки за туристически пътувания (Контрол на наличностите);
  • експортиране на голяма част от данните във файлове формат XML, както и XLS.

Принципи на работа на програмата, пример за обработка на файл за обмен на самолетен билет

Основна задача Mid Office Manager е отчитането на продажбите на самолетни билети с помощта на файлове за обмен (вж. по-нататък). При отчитане на услугите, независимо от техния тип (самолетен билет, Ж/П-билет, застраховка и т.н.), в програмата се използват три понятия:

  • Продукт — обект, който представлява един конкретен самолетен билет (както и връщане и замяна на самолетния билет) или друга услуга.
  • Поръчка — обект, който представлява кошница от продукти. Една поръчка може да съдържа няколко продукта
  • Документи — придружаващи и финансови документи (електронен билет, фактура и т.н.). Тези документи не са самостоятелни обекти (за разлика от техните шаблони), те представляват своего рода приложение към поръчката и не могат да съществуват отделно от нея.

Впрочем наличието на файл за обмен не е задължително за отчитане на продажбите. Всички продукти, създавани от файлове за обмен, могат също така да бъдат създадени ръчно, като се запълни празната маска на продукта с всички данни, които са Ви необходими. Също така за отчитане на връщанията и замените на билети не е задължително да се получават файлове за обмен, съдържащи данни за тези операции, които могат да се извършват ръчно. <!—Вероятно е добре да се създаде съответна статия, която показва как се създава нов продукт -->.

От примера за изпълнение на задача за отчитане на продукти може да се разбере как взаимодействат помежду си елементите на програмата. По-долу е дадена опростена схема за създаването на продукт от обменен файл:

MOM basic scheme.png

Нека разгледаме какво означават частите на тази схема.

Трите горни блока — «Файл за обмен», «Профили и справочници», «Договори» — обозначават набор изходни данни.

Файл за обмен — това е файлът, съдържащ информация за резервацията. В повечето случаи този файл се създава от специално програмно осигуряване (ПО), доставяно заедно с ПО на терминала на системата за резервация, а също така, при наличие на съответно договаряне, файлове за обмен могат да се изпращат от фирми-доставчици на услуги. Съдържанието на файловете за обмен, получени от различни източници, както и вътрешният принцип за работа с тях, се различават помежду си. В схемата по-горе е разгледан най-простия пример за работа с файл за обмен от системата за резервация Sabre. Но при работа с файлове за обмен на системата Gabriel, например, принципът на работа ще бъде малко по-различен, тъй като за тази система се използват няколко обменни файла, за да се състави пълна информация за резервацията и за изписаните в тази система билети. Информацията за спецификата на работа с файлове за обмен на различните системи за резервация се намира в статията Препоръки за технологията на работа на агентите.

Профилите са комплект данни за юридически (Вашата агенция, корпоративните клиенти) и физически (Вашите агенти, корпоративните пътници) лица. Те помагат да се води статистиката, като определени продукти се обвързват със съответни профили. Профилите трябва да бъдат заведени от агенцията преди да се започне работата с Mid Office Manager в режим «Event Alert», като по подразбиране в програмата липсват профили.

Справочниците са комплект данни от типа ключова стойност (key value). Те се използват за съпоставка на данни. Така например, ако във файла за обмен е посочен кодът за град CEK на Международната асоциация за въздушен транспорт ИАТА (International Air Transport Association, IATA), а в справочника «Географски пунктове» има запис «Челябинск» и е посочен този код, в поръчката можем да видим не просто кода, а и названието на града — Челябинск. Справочниците, доставяни с програмата, не съдържат всички данни, необходими за пълноценната работа на Вашата агенция с Mid Office Manager и трябва да бъдат попълнени от агенцията преди Mid Office Manager да бъде въведен изцяло в експлоатация.

Трите блока по-долу — «Обработка на изходни данни», «Свързване на данни», «Изчисляване на комисионни» — обозначават операции. Целият процес на обработка на изходни данни е описан по-долу.

Обработката на изходни данни започва след като Mid Office Manager открие обменен файл (вж. статията Импорт и експорт на данни). Създава се празна маска на продукта (в нашия пример — на самолетен билет), която се попълва с данни, прочетени във файла за обмен от оператора. Част от тези данни не изисква предварителна интерпретация (номера на билети, PCC (уникален системен адрес на агенцията в системата Sabre)), друга част се използва обвързано с данни на агенцията в Mid Office Manager (изисквания на договори, профили на корпоративни клиенти).

Свързване на данни — обозначава процеса на сравняване и обвързване на данните от профили и справочници с данните от файл за обмен. По такъв начин потребителят на Mid Office Manager може да види, например, че билетът е купен от един от корпоративните клиенти на агенцията и може веднага да погледне профила му. Освен това програмата сравнява обозначения във файла за обмен номер на бланката със записа от справочника, след което в маската на билета се отразяват името и кода на бланката. Това са само примери за свързани данни, пълният списък е по-обширен.

Изчисляване на комисионни и други действия по изискванията на договорите се извършват след обработката на изходните данни и тяхното свързване с профили и справочници. Остава само да се изчислят комисионното възнаграждение, таксите, отстъпките и т.н. За целта се използват договори (с помощта на договорите могат да се изпълняват не само действия за изчисляване на комисионни и такси, но и някои други действия). За принципите на тяхната работа може да се научи от съответната статия.

Когато процесът на създаване на продукт е напълно завършен, Mid Office Manager проверява дали си струва да се създаде нова поръчка за този продукт или да го добави към старата (например, ако има поръчка с продаден билет, а впоследствие е бил обработен файл за обмен с информация за замяна на този самолетен билет).

Тези етапи се изпълняват автоматично при обработката на файла за обмен, но могат да бъдат изпълнени ръчно, както и всички други автоматични операции за обработка на данни. След това потребителят може да пристъпи към ръчна работа с поръчката — да я включи в отчети, да създаде и да направи разпечатка на пакет документи, да изтегли поръчката в XML и т.н.

Обърнете внимание, че информацията в тази статия е представена бегло. За по-задълбочено запознаване с принципите на работа на програмата се обърнете към съответните статии на ръководството.

Личные инструменты
Пространства имён

Варианты
Действия
Навигация
Печать/экспорт
Инструменты