Translation:BG/Инсталация Mid Office Manager

Материал из Mid Office Manager Help
Перейти к: навигация, поиск

Содержание

2.2 Инсталация Mid Office Manager

Инсталацията Mid Office Manager включва следните стъпки:

  1. Инсталация и конфигуриране на PostgreSQL;
  2. Създаване на база данни и на потребител за достъп до нея;
  3. Разгръщане на приложния сървър Mid Office Manager;
  4. Разгръщане на клиентски програми Mid Office Manager;

За пълно функциониране на програмата е необходимо да се настроят профилите, взаимодействие с GDS. Пълно описание се дава в приложение 6.1 Кратко ръководство за разгръщане Mid Office Manager.

2.2.1 Инсталация и конфигуриране на PostgreSQL

За инсталиране на DBMS PostgreSQL е необходимо да се изтегли инсталатора на DBMS PostgreSQL от официален сайт тази DBMS. PostgreSQL поддържа следните 32/64 битови ОС: семейство Windows, като се започне от Windows 2000, Linux, FreeBSD, OpenBSD, Mac OS X и Solaris. Стартирайте инсталационния файл и следвайте инструкциите на дисплея.

Alert.png Обърнете внимание на следното:
  • Паролата, която се изисква при инсталирането, е паролата от служебния акаунт «postgres», от чието име се стартира сървърът на DBMS. Добре е да се използва парола по подразбиране: xtrip_pswdGN01.
  • Използван DBMS PostgreSQL порт по подразбиране — 5432. Желателно е да се използва за работа с база данни (БД) именно този порт, тъй като той се използва в други конфигурационни файлове по подразбиране.
  • За удобство на администрирането на базата данни, изберете български език на дисплея за избор на локализация.
  • Не стартирайте Stack Builder след приключване на инсталацията.

2.2.2 Създаване на база данни и на потребител за достъп до нея

Тази операция се изпълнява с помощния инструмент pgAdmin III, който може да се стартира директно от менюто Старт, подгрупа PostgreSQL <№ на версия> или <Директория за инсталация PostgreSQL>\bin\pgAdmin3.exe.

Тук е необходимо да се изпълнят следните стъпки:

  • добавяне на потребител;
  • създаване на база данни.

2.2.2.1. Създаване на потребител (роля)

1. Изберете обект за Роля на входа в браузъра на обектите на pgAdmin III, извикайте контекстното меню с десния бутон на мишката и изберете от него точка «Нова роля...». В резултат на това ще се появи диалоговият прозорец? Нова роля...

Създаване на нова роля
Рис. 2.2.2.1.1

2. В появилия се прозорец Ново правило… в таб «Свойства» е необходимо да се зададе име на ролята xtrip_user.

Свойства на новата роля
Рис. 2.2.2.1.2.

3. Преминете в таб «Определение» на прозореца «Нова роля». Въведете парола xtrip_pswdGN01 и я повторете в съответното поле. Останалите полета на този таб могат да се оставят празни.

Таб «Определение»
Фиг. 2.2.2.1.3.

4. Преминете в таб «Привилегии» на прозореца «Нова роля». Изберете привилегии в съответствие с посоченото на долната снимка на дисплей.

Таб «Привилегии»
Фиг. 2.2.2.1.4.


2.2.2.2. Създаване на база данни

1 Да се избере обект на Базата от браузъра на обектите на pgAdmin III, да се извика контекстно меню с десния бутон на мишката и там да се избере точката «Нова база данни...».

Създаване на нова база данни
Рис. 2.2.2.2.1.

2 В диалоговия прозорец «Нова база данни...» на таб «Свойства» е необходимо да се зададе име на базата данни xtrip-3 и да се избере притежател на базата данни на потребителя xtrip_user, създаден на предходния етап. Останалите параметри трябва да се оставят по подразбиране. След което се натиска бутон «OК», за да се създаде базата данни.

Свойства на новата база данни
Фиг. 2.2.2.2.2.

2.2.3 Получаване на дистрибутив Mid Office Manager

Инсталационни файлове могат да се изтеглят от сървъра на компанията-разработчик. Приложният сървър и клиентът се изтеглят поотделно. Дистрибутивите се различават по наличието на JRE (Java Runtime Environment). Препоръчва се използването на дистрибутив с вградена JRE. Признак за въведена JRE е наличието на абревиатура JRE в името на файла.

Формати на името на файлове

  без JRE с JRE
Приложен сървър xtrip-server-3.0.ГГГГМДДЧЧм.zip xtrip-server-jre-win-3.0.ГГГГМДДЧЧм.zip
Клиент xtrip-client-3.0.ГГГГМДДЧЧм.zip xtrip-client-jre-win-3.0.ГГГГМДДЧЧм.zip

където ГГГГ е година, ММ — месец, ДД — ден, ЧЧ — час, мм — минути на сборката.

2.2.4 Разгръщане на приложния сървър (Windows)

За разгръщане на приложния сървър е необходимо:

  1. Да се създаде главна директория, например, C:\Mid Office Manager\;
  2. Да се създаде поддиректория server в директория Mid Office Manager;
  3. Да се разопакова архивът на приложния сървър в директория server;
  4. Да се конфигурира приложния сървър (вж. т. 2.2.6);
  5. Да се стартира run-cleanup.bat от директория …\bin\xtrip\server за първична инициализация на средата на данните;
  6. Да се стартира приложния сървър чрез run.bat в директория …\bin\server. Признак за успешно стартиране на сървъра е командният прозорец с информация за стартирания приложен сървър, за което се дава пример по-долу.
Chapter2 18.png
Фиг. 2.2.4.1.

За да приключи коректно работата на сървъра е необходимо да се натисне «q» в командния прозорец на стартирания приложенсървър.

2.2.5 Разгръщане на приложен сървър(Linux)

Действията са аналогични на т. 2.2.4, но за пускане на сървъра и за спиране на приложния сървър Mid Office Manager се използват файлове на сценариите startup.sh и shutdown.sh, другите скриптове имат същите названия, но се отличават по разширението .sh.

2.2.6. Конфигурация на приложния сървър

За да използва програмата DBMS на PostgreSQL е необходимо за се конфигурира приложен сървър. В директорията <Директория за инсталация на Mid Office Manager>\server\config\server трябва да се отвори файлът boot.properties в режим на редактиране и да се замести <db_server_name> с името или IP-адреса на сървъра, където е инсталирана DBMS, а <db_server_port> трябва да се замести със значение на порта, или да се остави портът по подразбиране 5432.

При първоначалното инсталиране на Mid Office Manager се използва сървър на БД, разположен на същия компютър, тоест името на сървъра localhost

После трябва да се извърши първична инициализация на средата за данни (вж. т. 2.2.4 пар.5).

Info.png Ако е неуспешно стартирането на сървъра, описано в пар. 6 от т. 2.2.4, една от причините може да е недостигът на оперативна памет, отпускана на виртуалната машина Java при пускането на приложния сървър. За да се коригира обема памет, който трябва да бъде заделен при стартирането на приложен сървър, трябва да се отвори файла за пускане на приложен сървър run.bat и да се намери реда за пускане на сървър под №19:

%JAVACMD% -server -Xms256m -Xmx512m -Djpf.boot.config=config/xtrip/server/boot.properties -jar lib\jpf-boot.jar

В този ред е необходимо да се промени значението на ключа за пускане на приложен сървър за горната граница на оперативната памет –Xmx. Стойността се посочва в мегабайтове (MB) и по подразбиране съставлява 512 MB. Ключ -Xms — долна граница на оперативната памет.

2.2.7 Пускане на сървър в режим на Windows Services

Приложният сървър Mid Office Manager може да бъде стартиран в режим на Windows Services. За да се инсталира Windows Services е необходимо да се стартира файл «install.bat» от директория <Директория на инсталация Mid Office Manager\server\bin\xtrip\server>. След това приложният сървър Mid Office Manager ще бъде достъпен чрез стандартното меню «Панел за управление > Администриране > Служби» под името «xTrip Server».

2.2.8. Разгръщане на клиент

За разгръщане на клиент е необходимо:

  1. Да се създаде главна директория, например, Mid Office Manager;
  2. Да се създаде поддиректория client в папка Mid Office Manager
  3. Да се разопакова архива на клиентската част в директория client
  4. Да се стартира клиента чрез run.bat от поддиректория …\bin\xtrip\client. В появилия се диалогов прозорец е необходимо да се въведат името на потребителя, паролата, адреса на сървъра. За първоначален вход и настройка на акаунти трябва да се използва потребителя admin с парола admin. Адрес на сървъра — IP –адрес на стартирания приложен сървър, например, 127.0.0.1 или неговото символично име (DNS-име), например, localhost.
Прозорец на входа в Mid Office Manager
Фиг. 2.2.8.1.
Info.png Ако стартирането на клиента е неуспешно, една от причините може да е недостигът на оперативна памет, отпускана на виртуалната машина Java при стартиране на клиент. За да се коригира обемъа на паметта, който трябва да се отпусне при стартиране на клиент, следва да се отвори файл за стартиране на клиент run.bat и да се намери реда за стартиране на сървър под №18:

START "xTrip 3" %JAVACMD% -Xms128m -Xmx256m -Djpf.boot.config=config/xtrip/client/boot.properties -jar lib\jpf-boot.jar

В този ред е необходимо да се промени значението на ключа за стартиране на клиент за горната граница на оперативната памет –Xmx. Стойността се посочва в мегабайтове (MB) и по подразбиране съставлява 256 МБ. Ключ -Xms — долна граница на оперативната памет.

След първоначална настройка на клиентското приложение Mid Office Manager, може да се разгърне клиентска част Mid Office Manager на други машини чрез копиране. При това задължително трябва да се изтрие папка «temp» от папката на клиента. В противен случай програмата няма да тръгне на друга машина.

Ще отбележим, че на този етап при първоначалното разгръщане на клиента е необходима по-нататъшна конфигурация на програмата: описание на профилите на агенции, подагенции, точки на продажби, агенти, завеждане на договори, потребители на програмата и.т.н. По- детайлно тези стъпки са описани в съответните статии Профили, Договори, Права за достъп. Освен това е необходимо да се свържат редица сервизни функции и да се предприемат ред организационни действия за доставка на изходни данни. Как да се направи това е описано в статията Кратко ръководство за разгръщане на Mid Office Manager.

Личные инструменты
Пространства имён

Варианты
Действия
Навигация
Печать/экспорт
Инструменты